Bieszczady
Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat: Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski i Ukrainy) oraz Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy). Zwykle nazwy Bieszczady używa się jako synonimu polskich Bieszczadów, które jak widzicie są tylko częścią Bieszczadów Zachodnich.
Na terenie Bieszczadów funkcjonuje Bieszczadzki Park Narodowy, gdzie uprawiane są trzy główne formy turystyki: piesza, rowerowa i konna.
Bieszczady
Lista atrakcji, które warto zobaczyć w Bieszczadach jest bardzo długa.
Nasze propozycje są bardzo różnorodne i obejmują „NAJ”, miejsca związane z historią i tradycją regionu oraz rzadko odwiedzane zakątki.
Lista stale się powiększa.
1. Połonina Caryńska
Połonina Caryńska (Berehowska) to jedno z najciekawszych widokowo miejsc w Bieszczadach Wysokich. Panorama widziana z Połoniny Caryńskiej jest bardzo rozległa i obejmuje masyw Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej oraz Halicz i Tarnicę, czyli najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza można zobaczyć ukraińskie Gorgany (odległość w linii prostej 100 km) i Tatry (odległość w linii prostej 180 km). W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Pozostałe mają wysokość: 1245 m n.p.m., 1239 m n.p.m. i 1148 m n.p.m.
2. Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w naszych Bieszczadach. Jest to masyw o kilku kulminacjach: Roh 1255 m n.p.m., Osadzki Wierch 1253 m n.p.m., Hasiakowa Skała 1228 m n.p.m., Hnatowe Berdo 1187 m n.p.m., Szare Berdo 1108 m n.p.m. Z połoniny roztaczają się rozległe widoki. Znajduje się tu również najwyżej położone bieszczadzkie schronisko „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.), które od maja 2020 roku jest przebudowywane.
3. Tarnica
Tarnica ro najwyższy szczyt polskich Bieszczadów i województwa podkarpackiego, wznoszący się na wysokości 1346 m n.p.m. Szczyt należy do Korony Gór Polski. Tarnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktem w regonie. Z Tarnicy rozpościerają się wspaniałe widoki na polską i ukraińską część Bieszczadów, aż po Gorgany. Na szczycie znajduje się wzniesiony w 1989 roku krzyż oraz tablica upamiętniające pobyt ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 r.
4. Mała i Wielka Rawka
Szczyt Małe Rawki pokrywa niewielka połonina, z której rozciąga się widok na najbardziej znane bieszczadzkie masywy: Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską i grupę Tarnicy. Od Wielkiej Rawki oddzielona jest wysoko położoną przełęczą (1254 m n.p.m.), porośniętą najwyżej występującym w polskich Bieszczadach lasem. Wielka Rawka to najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich i mierzy 1304 m n.p.m. Z Wielkiej Rawki istnieje możliwość podejścia na Krzemieniec (Kremenaros 1221 m n.p.m.), na którym znajduje się trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.
5. Muczne
Atrakcję w Mucznem stanowi Pokazowa Zagroda Żubrów, w której można obserwować zachowania tych dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. W 2020 roku na najwyższej kulminacji Jeleniowatego położonego w pobliżu Mucznego otwarto 34-metrową wieżę widokową z piękną panoramą.
6. Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie to jedna z piękniejszych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Jest to sztucznie utworzony, największy w Polsce, zbiornik retencyjny (o pojemności 472 mln m³). Można tu żeglować, pływać łódką, kajakiem lub rowerkiem wodnym oraz odbyć rejs statkiem turystycznym. Na brzegach jeziora powstało kilka ośrodków rekreacyjnych, a jednym z nich jest znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Ciekawą możliwością jest zwiedzenie zapory, która mierząc 81,8 m jest najwyższą zaporą w Polsce. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
7. Ośrodek CARITAS w Myczkowcach
Ogród Biblijny w Myczkowcach jest wyjątkową atrakcją turystyczną w regionie. W dalszej części Ośrodka można zwiedzić Park Miniatur oraz mini-zoo.
8. Zamek Królewski w Sanoku
Najstarsza wzmianka o grodzie w Sanoku pochodzi z 1150 roku. Współczesny zamek położony jest na wzgórzu (317 m n.p.m.), od wschodu oblanego wodami przepływającego w dole Sanu, a od południa Potoku Płowieckiego. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego.