Bliska okolica
Jedlicze można potraktować jako początkowy punkt wielu ciekawych wycieczek. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, okolica ma do zaoferowania liczne szlaki i ścieżki po jeszcze dzikich i wyludnionych zakamarkach Beskidu Niskiego i Bieszczadów.
Okolica, w tym większe miasta jak Krosno i Sanok, ma w swojej ofercie szeroki wybór obiektów kulturalnych udostępnionych dla zwiedzających, w tym liczne muzea i skanseny.
Niedaleko znajdują się dwie piękne miejscowości uzdrowiskowe: Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój, które cechują się mikroklimatem korzystnie wpływającym na stan zdrowia.
Najciekawsze miejsca w okolicy
Listę atrakcji aktualizujemy na bieżąco.
P.S. Kolejność przypadkowa.
1. Krosno - Centrum Dziedzictwa Szkła
Centrum Dziedzictwa Szkła opowiada o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział.
2. Bóbrka - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – otwarta w 1854 roku i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.
3. Trzcinica - Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o ważnym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.
4. Kopytowa - Muzeum Kultury Szlacheckiej
Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej leży na Karpackim Szlaku Domów Historycznych i Ogrodów. Dzięki przeprowadzonym pracom odtworzono wygląd siedliska dworskiego z XVIII wieku w otoczeniu parkowym. Oprócz zwiedzania, można uczestniczyć w warsztatach rękodzieła artystycznego oraz warsztatach piernikarskich.
5. Odrzykoń - Zamek Kamieniec
Zamek Kamieniec to warownia obronna z XIV wieku, położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, Sala tortur, Pracownia Ceramiki Zamkowej. Historia zamku stała się inspiracją do napisania „Zemsty” przez Aleksandra Fredro.
6. Cergowa - wieża widokowa
Cergowa to zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od Dukli. Na szczycie Cergowej przecinają się dwa szlaki. Żółty na osi Dukla – Zawadka Rymanowska oraz czerwony Nowa Wieś – Lubatowa. W 2018 roku wybudowano tu drewnianą wieżę widokową, której konstrukcja nawiązuje do kanadyjskich wież wiertniczych (tzw. kanadyjki), bardzo popularnych w tym rejonie po odkryciu ropy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza.
7. Góra Grzywacka w Beskidzie Niskim
Góra Grzywacka o wysokości 567 m n.p.m. to szczyt w zachodniej części Beskidu Niskiego, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Jest to naturalny punkt widokowy, na którym dodatkowo ustawiona została wieża z platformą dla turystów oraz 7-metrowym krzyżem milenijnym wieńczącym całość.
8. Wieża widokowa w Czarnorzekach
Z tarasu widokowego rozpościera się szeroka panorama na Beskid Niski z dominującą Cergową i pasmem Magury Wątkowskiej, Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie oraz Doły Jasielsko-Sanockie z Kotliną Krośnieńską. Przy sprzyjającej pogodzie na południowym-wschodzie widoczne są Bieszczady, w tym najwyższa Tarnica. Z kolei na zachodzie uważny obserwator dostrzeże szczyty Tatr takie jak Łomnicę i Lodowy Szczyt (odległość ok. 120 km).
9. Arboretum Bolestraszyce
W Arboretum zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian i form roślin. Podzielono je na kolekcje m.in. dendrologiczną, pomologiczną, roślin wodnych, bagiennych, rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej, roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.
10. Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu to jeden z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce i na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ruiny klasztoru są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Klasztor został wybudowany na wzgórzu Mariemont (Góra Maryi), w zakolu rzeki Osława.
11. Pomnik przyrody „Wodospad Trzy Wody”
„Wodospad Trzy Wody” w Komborni jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Znajduje się na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, na Pogórzu Dynowskim. Jest on największy i najbardziej malowniczy w całym Parku.
12. Zamek - Muzeum w Łańcucie
Zamek w Łańcucie, inaczej zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, jest jedną z najpiękniejszych zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Obecnie w zamku mieści się siedziba Muzeum – Zamku w Łańcucie. Zamek może się pochwalić niezwykłymi wnętrzami mieszkalnymi oraz interesującą kolekcją pojazdów konnych.
13. Lackowa (997 m n.p.m.) - Korona Gór Polski
Lackowa to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie. Zaliczana jest do Korony Gór Polski. Na jej szczyt można wejść korzystając z kilku wariantów, w tym tzw. “Ścianą Płaczu”.
14. Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach
W zbiorach placówki znajdują się eksponaty pogrupowane tematycznie w cztery działy: Historia miasta Gorlice, Początki przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej oraz działalność Ignacego Łukasiewicza, Wystawa pamiątek wojennych – Bitwa Gorlicka 1915 oraz Etnografia Pogórzan i Łemków.
15. Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
Obiekty eksponowane w skansenie pochodzą z obszaru Pogórza Gorlickiego. Ekspozycja stała prezentuje 15 obiektów wraz z wyposażeniem dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej.
16. Ścieżka przyrodnicza "Rymanów Zdrój"
Ścieżka przyrodnicza “Rymanów Zdrój” jest jedną z najpopularniejszych tras pieszych w tym rejonie. Oznakowana jest biało-czerwonym kółkiem i ma długość około 8,5 km. Jej przejście, spacerowym tempem zajmuje 3-4 godzin.
17. Zamek Królewski w Sanoku
Zamek królewski w Sanoku położony jest na wzgórzu (317 m n.p.m.), od wschodu oblanego wodami Sanu, a od południa Potoku Płowieckiego. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego.
18. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest to największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce.
19. Jezioro Klimkowskie
Jezioro Klimkówka jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Beskidzie Niskim i stanowi jedną z największym atrakcji krajobrazowych tego regionu.