Niedaleko Jedlicza, a dokładnie 19,6 km od Dwóch Karpi, znajduje się ciekawe miejsce do odwiedzenia. Jest nim Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Skansen położony jest w Trzcinicy, gdzie odkryto jedną z pierwszych ufortyfikowanych osad z początku epoki brązu. Czyli osada ta liczy ponad 4000 lat!
Na terenie Skansenu odkryto również pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Po upadku Karpackiej Troi teren ten został zasiedlony przez Słowian, którzy wznieśli wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, nazywanymi „Wałami Królewskimi”. Te wały można jeszcze dziś zobaczyć, w niektórych miejscach osiągają nawet 10 m wysokości. Gród Słowian funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Po osadnikach pozostało kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego w postaci okucia pochwy miecza.
Zwiedzając Karpacką Troję nie sposób się nudzić
Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. W kolejności zwiedzania, pierwszą częścią Skansenu jest park archeologiczny, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz wioski słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Do każdej chaty w tych wioskach można wejść i przenieść się w odległą przeszłość. Ciekawostkę stanowi wczesnośredniowieczna kuźnia oraz piec chlebowy. Z kolei na terenie grodziska można zobaczyć rekonstrukcje wałów obronnych (ponad 150 metrów), dwie bramy z epoki brązu i wczesnego średniowiecza, a także sześć chat, do których wnętrz można zaglądać.
Na końcu trasy zwiedzania, w najwyżej położonej części Skansenu, znajduje się platforma widokowa. Budowla składa się z sześciu kondygnacji i osiąga wysokość 44 m. Poziomy obserwacyjne dostępne dla turystów znajdują się na wysokości 19,80 m i 33,00 m. Z wieży widokowej można zobaczyć w całości Karpacką Troję oraz podziwiać piękną panoramę Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich. Dla szczęśliwców, którzy trafią na odpowiednią przejrzystość powietrza, zarezerwowany jest widok na Tatry, oddalone w linii prostej o ponad 100 km.
Integralną częścią Skansenu jest nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną.
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Pomysłodawcą budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego.
Misja Karpackiej Troi:
Sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem.
Pięknie ujęte.
Zasady zwiedzania, cennik i godziny otwarcia dostępne są na stronie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Trzcinica 646
38-207 Przysieki
K.B.