Gmina Jedlicze
Przez gminę Jedlicze przebiegają szlaki piesze i rowerowe wytyczone w województwie podkarpackim.
Amatorzy pieszych wędrówek znajdą tutaj niepowtarzalne widoki oraz unikatowe gatunki flory i fauny. Wędrując po szlakach, można zwiedzić liczne zabytki pogranicza kulturowego, etnicznego i historycznego, takie jak muzea, kościoły, cerkwie, zamki, pałace i dwory, zabytkowe zespoły zabudowy miejskiej.
Zwiedzaj z nami
Szlaki turystyczne przebiegające przez Gminę Jedlicze
1. Transgraniczny Szlak Naftowy Jasło – Lwów
Szlak ten powstał w 2002 roku z okazji rocznic 180 urodzin i 120 śmierci I. Łukasiewicza. Szlak ten prowadzi przez podkarpackie obszary przemysłu naftowego i gazowego w Polsce i na Ukrainie. Łączy takie miejscowości jak: Jasło, Bóbrka, Jedlicze, Zarszyn, Strachocina, Sanok, Tyrawa, Solna, Wielopole, Niżankowice, Chyrów, Stary Sambor, Sambor, Drohobycz, Borysław, Truskawiec. Miejscem docelowym szlaku jest Lwów. Szlak łączy miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego na terenach należących w II połowie XIX wieku do austro-węgierskiej Galicji. Na terenie gminy Jedlicze zobaczyć można szyby naftowe (odwierty eksploatacyjne), w tym trzy czynne w Potoku oraz urządzenia kopalniane, takie jak: kiwony, kieraty, rurociągi i zbiorniki ropy. W Jedliczu funkcjonuje wybudowana w latach 1899-1902 rafineria ropy naftowej.
2. Transgraniczny Szlak Rowerowy "Beskidzkie Muzea"
Szlak rowerowy został wytyczony przez powiat krośnieński we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Beskid Niski” w Krośnie. Szlak rozpoczyna się w Krośnie i wiedzie przez Odrzykoń, Żarnowiec, Kopytową, Bóbrkę, Duklę, Olchowiec i Zyndranową. Po przekroczeniu granicy w Barwinku można odwiedzić dalej Świdnik i Medzilaborce. Szlak powraca na stronę polską turystycznym przejściem granicznym Jaśliska – Czeremcha do Rymanowa. Dalej wiedzie przez Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne aż do Krosna. Łącznie trasa ma długość 350 km: 250 km po stronie polskiej, 100 km po słowackiej. W naszej gminie warto odwiedzić Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
3. Ekomuzeum "Beskidzkie Wędrowanie"
Ekomuzeum – muzeum bez murów – to produkt turystyczny, który skupia 36 obiektów ekomuzealnych. Ekomuzeum „Beskidzkie Wędrowanie” powstało w oparciu o miejscowe zasoby, kulturę i tradycję regionu, lokalne produkty kulinarne i rękodzielnicze oraz bogactwo przyrodnicze i inicjatywy społeczne. W gminie Jedlicze można uczestniczyć w warsztatach gobeliniarskich u Pani Zofii Kędzierskiej w Jedliczu, zwiedzić Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz uczestniczyć w lekcji historii w XIX wieku w szkole w Żarnowcu.
4. Zielony szlak pieszy: Krosno – Dukla
Trasa: Krosno – Dobieszyn – Żarnowiec – Zręcin – Chorkówka – Bóbrka – Wietrzno – Dukla Długość szlaku: 26 km Czas przejścia: 5 godz. Gminne zabytki na trasie: Żarnowiec: Szkoła Ludowa z 1886 roku, Zespół dworku Marii Konopnickiej z 1901 roku, Chałupy nr 130, 131, 132 z przełomu XIX i XX wieku.